Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe na raty (zobacz przykład) są zazwyczaj określane mianem chwilówek. Są one bardzo specyficznym rodzajem kredytowania.

Instytucje pozabankowe

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu pożyczki są udzielane przez instytucje pozabankowe. Z tego względu też nie posiadają narzuconej odgórnie formy. Banki nie mogą udzielać chwilówek, ponieważ jest to sprzeczne z ich systemem ustalania ryzyka.

Niskie kwoty kredytu

Ze względu na to, że chwilówki są pożyczkami krótkoterminowymi to charakteryzują się tym, że ich kwoty są zazwyczaj niewielkie. Wiąże się to z faktem, że pożyczkę taką trzeba w bardzo szybkim czasie spłacić. Dlatego też najczęściej tego typu pożyczki są udzielane osobom, które potrzebują szybkiej gotówki na jakieś niewielkie rzeczy, takie jak prezent na imieniny, czy inne przedmioty albo usługi, które nie są bardzo drogie. Fakt, że poprzez tego typu pożyczki można pożyczyć niewielką kwotę jest niewątpliwie ogromną zaletą. Banki zazwyczaj posiadają minimalną kwotę pieniężną, na jaką kredyt może zostać udzielony. Tutaj zazwyczaj można pożyczyć nawet 200 zł i spłacić w krótkim czasie. Jest to więc pewnego rodzaju wspomagacz miesięcznego budżetu.

kalkulator z pieniędzmi na stole

Minimum formalności

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że przy udzielaniu tego typu pożyczek występuje jedynie minimum formalności.  W przeciwieństwie do normalnych, tradycyjnych kredytów udzielanych przez banki, umowa zazwyczaj zajmuje od 1-5 stron a podpis należy złożyć w jednym albo maksymalnie w dwóch miejscach. W przypadku zwykłych kredytów umowy są bardzo szczegółowe, a klient musi poza umową podpisać również liczne zaświadczenia.

Osoby zadłużone

Inną cechą tego typu pożyczek jest fakt, że są one udzielane również osobom zadłużonym, które nie mają szans na otrzymanie kredytu w normalnym banku, ponieważ nie posiadają one wystarczającej zdolności kredytowej. Tak ważna dla innych banków zdolność kredytowa w tym przypadku nie jest zbyt szczegółowo sprawdzana. Stąd też są również udzielane osobom, które posiadają wiele zobowiązań finansowych w innych instytucjach. Jest to jedyna alternatywa na pożyczenie pieniędzy dla takich właśnie ludzi. Firma w tym przypadku jako gwarancję na spłacenie długów przyjmuje deklaracje pożyczkobiorcy w formie umowy. Nie jest sprawdzane, czy osoba taka posiada odpowiednie dochody umożliwiające mu spłatę tego typu zobowiązań, albo nawet jeśli dochody są sprawdzane, to nie są one aż tak respektowane, jak w przypadku pożyczek bankowych. Każdy więc może taki kredyt zaciągnąć.