Jak kobiety korzystają z urlopu wychowawczego?

Urodzenie dziecka stosunkowo dużo zmienia w życiu aktywnej zawodowo kobiety. Nawet jeżeli jeszcze w czasie ciąży kobieta zakładała, że w jej przypadku wszystko będzie po staremu, życie zwykle szybko weryfikuje te założenia. Na szczęście kobiety mające małe dziecko, mogą ubiegać się o rozwiązanie, jakim jest urlop macierzyński oraz urlop wychowawczy.

Urlop macierzyński i urlop wychowawczy

Urlop macierzyński rozpoczyna się dosłownie w dniu urodzenia dziecka. Trwa rok. Kobiety przez ten czas mogą być na urlopie macierzyńskim i pobierać swoje wynagrodzenie, które w zależności od wybranej opcji będzie wynosiła 80% przez cały rok albo 100% w okresie 20 tygodni i 60% przez kolejne tygodnie . Z urlopu macierzyńskiego można oczywiście wrócić do pracy szybciej. Kilka pierwszych tygodni to czas obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, wtedy po prostu nie można pracować. To tak naprawdę w tym tygodniu trwa połóg, czas na zregenerowanie się kobiety i powrót do aktywności i sprawności. W dzisiejszych czasach większość kobiet decyduje się na pozostanie na urlopie macierzyńskim aż do jego końca.

W jaki sposób można przedłużyć urlop macierzyński?

Urlopu macierzyńskiego nie da się przedłużyć, natomiast można rzeczywiście trochę dłużej zostać ze swoim dzieckiem w domu, korzystając z możliwości wybrania urlopu wypoczynkowego zaległego za czas ciąży. Jeżeli kobieta w ciąży przez dłuższy czas przebywała na zwolnieniu lekarskim, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie wykorzystała całego swojego urlopu wypoczynkowego. Kończąc zatem urlop macierzyński może automatycznie iść na urlop wypoczynkowy, zaległy za czas ciąży lub aktualny z bieżącego roku. W praktyce może to oznaczać nawet kilka dodatkowych tygodni z dzieckiem w domu. Mocno przedłużyć swój urlop macierzyński mogą kobiety pracujące w oświacie, które są zatrudnione w oparciu o kartę nauczyciela. W ich przypadku po urlopie macierzyńskim mogą mieć jeszcze prawie 9 tygodni urlopu wypoczynkowego. To naprawdę bardzo długo.

Jak kobiety korzystają z urlopu wychowawczego?

Po urlopie macierzyńskim kobieta może skorzystać jeszcze z urlopu wychowawczego. Ma prawo wykorzystać ten urlop do 3 lat po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy może być maksymalnie rozłożony na kilka rat. Warto wiedzieć również o tym, że z tego urlopu mogą skorzystać też ojcowie. Dobrze zatem podzielić się opieką nad dzieckiem między innymi po to, aby kobieta nie czuła się sfrustrowana przestojem w swoim życiu zawodowym.