Co musisz wiedzieć o KNF?

Komisja Nadzoru Finansowego, jeden z  głównych organów władzy, wciąż pozostawia wokół siebie wiele niedopowiedzeń i pytań. Do czego została powołana? Jakie są jej główne zadania?

Kontrola rynku finansowego, czyli główne zadanie KNF

Głównym celem KNF (zobacz, czym się zajmuje) jest kontrola oraz nadzór rynku finansowego w Polsce. W 2017 w ramach Komisji Nadzoru Finansowego został uruchomiony także Rejestr Firm Pożyczkowych. Zrzesza on rzetelne firmy pożyczkowe, dzięki czemu eliminacja nieuczciwych instytucji staje się bardzo łatwa, a obywatele mogą śmiało korzystać z usług tych firm, które znajdują się w rzetelnym rejestrze. Dodatkowo KNF informuje publicznie konsumentów o nieuczciwych instytucjach, zapobiegając tym samym oszustwom i wyłudzeniom.

Więcej zadań komisji

Na tym nie kończą się jednak wszystkie zadania komisji, bowiem organ ten posiada szerokie kompetencje. Prócz kontroli sektorów bankowych czy rynków kapitałowych, instytucja podejmuje działania odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, jego rozwój oraz konkurencyjność. Dodatkowo przygotowuje ona akty prawne. Wiele osób myli KNF z UKNF, czyli Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja podejmuje uchwały, które wykonywane są następnie z pomocą urzędu. Nadzór nad komisją sprawuje Prezes Rady Ministrów. W skład z kolei wchodzi aż siedem osób, czyli: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw instytucji finansowych, a także minister właściwy do spraw zabezpieczania społecznego.

Główne zadania Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja została powołana z myślą o prawidłowym funkcjonowaniu rynku finansowego. Musi dbać o stabilność i jego bezpieczeństwo, zapewniając przy tym ochronę wszystkim uczestnikom rynku finansowego. Wszystko to jest możliwe dzięki realizacji celów, które zostały określone poprzez ustawy Prawa Bankowego. Dotyczą one nadzoru nad rynkiem kapitałowym, elektronicznych instrumentów płatniczych czy nadzoru emerytalnego. To właśnie z pomocą komisji możemy sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa nie chce wyłudzić od nas pieniędzy. Wszystko za sprawą stworzonego w 2017 roku rejestru, który składa się z rzetelnych firm pożyczkowych. Planujący wzięcie pożyczki klienci mogą skorzystać z rejestru i sprawdzić, czy firma u której pragnęli wziąć kredyt jest uczciwa i czy nie grozi im utrata pieniędzy. Jak więc widać, komisja dba o bezpieczeństwo rynku finansowego, eliminując skutecznie oszustów.