Zakup wymarzonego auta – czy leasing konsumencki to dobry pomysł?

Przy zakupie samochodu liczy się każda złotówka. Większość z nas dąży do tego, aby zminimalizować koszty. Nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Banki utrudniają życie swoim klientom. Stawiają przed nimi wymagania, które ciężko spełnić. Co zrobić, jeśli bank odmówił nam udzielenia pożyczki na wymarzony samochód? Sprawdzoną alternatywą jest dobrzy wytłumaczony w tym tekście leasing konsumencki: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/na-czym-polega-leasing-konsumencki/id/109. Jest to bardzo ciekawa propozycja, szczególne dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Na czym polega leasing konsumencki?

Leasing konsumencki, czyli dedykowany osobom prywatnym, nie różni się wiele od zwykłego leasingu dla firm. Otrzymujemy samochód, jednak nie jest on naszą własnością. Co miesiąc płacimy raty leasingowe, dzięki którym możemy użytkować pojazd. Można porównać je do rat kredytowych. Trzeba również wiedzieć, że leasing konsumencki zwykle jest bardzo korzystnie oprocentowany, co daje mu przewagę nad kredytem bankowym. Oczywiście mamy możliwość wykupienia samochodu na własność, jednak wszystko zależy od nas. Każde przedsiębiorstwo leasingowe określa indywidualnie, po jakim czasie będzie mógł być wykupiony dany pojazd. Zwykle jest to dwa lub trzy lata. Ostatnia rata leasingowa jest powiększona o niespłaconą wartość pojazdu. Może być ona więc dość wysoka, jednak na tym polega wcześniejsze wykupienie samochodu.

W momencie, gdy umowa leasingowa kończy się możemy zrezygnować z pojazdu. Oddajemy go dilerowi, a to, co zrobimy dalej zależy tylko od nas. Opcje są dwie – wybieramy nowszy model i podpisujemy kolejną umowę lub kończymy swoją przygodę z taką formą finansowania.

Czy samochód w leasingu jest tańszy?

Nie powinniśmy się łudzić, że leasing będzie dla nas tańszy, niż zakup samochodu za gotówkę. Oczywistym jest, że łączna kwota, jaką wydamy (w momencie wykupienia pojazdu) będzie wyższa, niż wartość samochodu. Pomimo tego jest to dobra opcja dla tych, którzy nie mogą jednorazowo zapłacić tak dużych pieniędzy. Trzeba również pamiętać, że leasing jest o wiele tańszy, niż kredyt bankowy. Prawdą jest, że nie jest on darmowy, jednak i tak opłaca nam się bardziej.

Z leasingu powinny korzystać w szczególności osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup wymarzonego modelu, czy też często zmieniają samochody. Przedsiębiorstwa leasingowe elastycznie dopasowują się do potrzeb klientów, tak więc możemy liczyć na to, że zostanie nam zaproponowane najlepsze możliwe rozwiązanie. Warto więc rozważyć leasing konsumencki, jeśli poszukujemy bezpiecznej formy finansowania zakupu pojazdu. Wybór firm leasingowych jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.