Potwierdź swoją tożsamość w Internecie, załatw przeróżne sprawy urzędowe profilem zaufanym

Mogłoby się wydawać, że nie ma nawet sensu zastanawiać się nad tym, jak założyć profil zaufany, bo jest to coś zupełnie zbędnego. Nic jednak bardziej mylnego! Jeśli chcemy być w stanie załatwiać sprawy urzędowe i nawet medyczne przez Internet, co przekłada się na ogromną wygodę i oszczędność czasu, nie ma co zwlekać z rejestracją. Cała procedura jest banalnie prosta do przeprowadzenia, nie trzeba martwić się żadnym natłokiem uporczywych formalności do załatwienia. Jak to w takim razie wygląda w praktyce?

Zakładamy profil zaufany – od czego zacząć? 

Skrót ePUAP brzmi dosyć enigmatycznie i może niewiele nam mówić, ale nieco więcej rozjaśnia już termin profil zaufany. Chodzi tutaj o internetowe narzędzie, coś w rodzaju podpisu cyfrowego, zawierającego numer PESEL, adres mailowy i nawet numer telefonu. Za pomocą profilu zaufanego można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, załatwić przeróżne sprawy urzędowe i medyczne. Nie trzeba marnować czasu na wizyty w stacjonarnej placówce tylko po to, aby rozliczyć swoje zeznanie podatkowe, złożyć wniosek o przyznanie dowodu osobistego itd. Jeśli chcesz założyć profil zaufany epuap, to mamy do wyboru dwie metody. Najszybciej będzie to zrobić online, ale w tradycyjny sposób (przez urząd) także wszystko pomyślnie załatwimy. Wystarczy, że posiadamy konto internetowe w banku, aby móc zająć się wszystkimi formalnościami w trybie niemalże natychmiastowym. Wiele banków pozwala na założenie profilu zaufanego za pośrednictwem ich strony, wystarczy zalogować się do swojego konta i postępować zgodnie ze wskazówkami. Po weryfikacji danych kodem SMS wystarczy poczekać kilka minut i gotowe.

Profil zaufany można założyć za potwierdzeniem podpisu elektronicznego. Przy jego braku pozostaje nam osobista wizyta w punkcie stacjonarnym. Na miejscu trzeba okazać dowód tożsamości, po czym zostanie wydrukowany stosowny wniosek. Złożenie na nim podpisu aktywuje profil zaufany, dzięki czemu będzie można się nim od tej pory swobodnie posługiwać. Warto wiedzieć, że profil zaufany ma termin ważności i po trzech latach od jego założenia całą procedurę trzeba powtórzyć od początku.